Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Loading color scheme

Poradnia Preluksacyjna

Co powinna wiedzieć każda matka, aby zapobiec nieprawidłowemu rozwojowi bioder u niemowlęcia?

Najważniejszym celem  przy badaniach profilaktycznych jest wyłonienie spośród  noworodków tych dzieci, które mają  różnego stopnia niedorozwój  budowy bioder( ok 7% nowo urodzonych), z którymi się rodzą.

Wczesna diagnoza(zaraz  po urodzeniu) daje najlepsze rezultaty ,  ponieważ:

-  mamy czas na  obserwację  za pomocą usg i samoistna poprawę i odbudowę stawu

-  mamy czas na  profilaktykę wykonywana przez rodziców

- umożliwia wykrycie tych nielicznych 1/10 stawów które  pogarszają się i wymagają leczenia

- zapobiegamy pogorszeniu się  wady

- uniemożliwiamy wytworzenie się niekorzystnych  zmian wtórnych w stawie biodrowym i w otaczających go tkankach,(Bowiem każdy dzień powoduje pogorszenie wady a krótki na pozór okres 2 tygodni  przekreśla szanse niektórych  niemowląt na całkowite wyleczenie, uniknięcie operacji lub martwicy głowy kości udowej.)

Wrodzone zwichniecie stawów biodrowych dotyczy  ok.1-2% populacji noworodków, co potwierdza podobna  liczba  wymienianych bioder u dorosłych rocznie,  z   powodu komplikacji po leczeniu DDH.
Świadczy to również że jeżeli nie wykryjemy DDH zaraz po urodzeniu i pozwolimy na rozwiniecie zmian wtórnych ,dochodzi do trwałego zaburzenia funkcji stawu biodrowego.

Każda matka może zwiększyć szanse prawidłowego rozwoju stawów biodrowych swojego dziecka, układając je w pozycji umożliwiającej  prawidłową odbudowę stawu.

Czym różni się profilaktyka od leczenia w przypadku niemowlęcych bioder? Zasady są takie same.  Staw ma najlepsze warunki do odbudowy, gdy  zgięcie bioder wynosi powyżej 90st ( czyli kolana znajdują się powyżej linii pośladków)  a odwiedzenie ok 50 st ( czyli tyle ile można rozszerzyć biodra bez ucisku; wielkość różna od 45 st do 70 st.)  w profilaktyce działamy za pomocą rodziców by uzyskać jak najkorzystniejsze ułożenie  stawu biodrowego. Jest  to najdelikatniejszy sposób jego odbudowy,  najbardziej wygodny dla niemowlaka bo rodzice reagują natychmiast na każdą dolegliwość swojego dziecka, a w leczeniu stosujemy artykuły ortopedyczne.

Natura sama umożliwia prawidłowy rozwój stawu biodrowego powodując ochronny, fizjologiczny przykurcz mięśni, który zapewnia właściwe ułożenie kończyn. Nie należy więc podczas pielęgnacji i ubierania prostować zgiętych nóżek dziecka, tylko pomagać mu w utrzymaniu tej korzystnej dla bioder postawy do ok 6 m.ż a zwłaszcza do1 badania  usg.

Zalecane pozycje łatwo osiągnąć, układając dziecko na sobie

trzymamy dziecko za  podudzie nogi  po stronie  gdzie jest problem z biodrem ,kolana zgięte symetrycznie powyżej 90stopni, pośladki przewieszone  za przedramię, druga ręka podtrzymuje głowę, tak samo trzymamy i  układamy dziecko na sobie w pozycji leżącej, najlepiej żeby spało tak na kimś

podobne ułożenie ale przodem do świata  bardziej dla dzieci powyżej  trzeciego miesiąca kiedy kręgosłup może już utrzymywać dziecko prosto

albo można posadzić na kolanach dla starszych lub w pozycji półleżącej dla młodszych niemowlaków

lub na brzuszku, ale tylko pod kontrolą chusty i nosidełka